
Overmakten ble for stor for SF2
Førde-SF2 7-1, Førde Stadion – Norsk-Tipping ligaen, avdeling 4. Komplett-Akademiet
-
1Dobbe
-
3Bredvei
88'
-
23Fredheim
36'
-
9Bransdal
59'
På torsdag spilte vårt G19-lag NM-kamp mot Bærum (0-1). For de aller fleste ble det nesten bare en dusj, før de satte seg på bussen til bortekampen mot Førde. Og det er en lang busstur fra Sandefjord til Sunnfjord. For seks av spillerne fra Bærums-kampen, så ble det ny match fra start av allerede lørdag klokken 13.00. Og det skulle vise seg at belastningen ble i tøffeste laget for flere av våre lovende unggutter. For det gode og rutinerte topplaget Førde stoppet ikke før det sto 7-1 på måltavla. – I dag var det en form for unntakstilstand. Vi har en lang skadeliste, spillere som Kristoffer Halvorsen og Adrian Holtung blant andre spilte samtidig G17-kamp mot Tromsø, og i morgen er det A-kamp mot Haugesund. Så troppen i dag var tynnere enn noen gang, og vi hadde knapt innbyttere. Så SF2 stilte vel med tidenes yngste mannskap i en seniorkamp. Noensinne. Trener Samir Saric ser likevel stort på det og konstaterer at vi har 13 poeng før sommeroppholdet. Og flere mer voksne lag er lagt bak oss på tabellen.
Det var fight på vakre Førde Stadion så lenge kreftene holdt. Vi sto bra imot og var sterke bakover i nesten en hel omgang. Allerede etter fem minutter og 38 sekunder så sto det 1-0 til vertene. 32 år gamle Vegard Savland, notorisk målscorer for hjemmelaget, smalt inn den første bak Alem Omerinovic. Der og da så det stygt ut, men våre unggutter kjempet på og belønningen skulle komme. Etter en snau halvtime så sendte Emil Andre Jevard-Skuland et frispark i mål fra utkanten av 16-meteren. Bedre kan det ikke gjøres. 1-1. – Det var skyhøy klasse. Men så overtok hjemmelaget igjen, og vi ble hardt presset mot slutten av første omgang. Samir Saric er likevel fornøyd med at vi på dette tidspunktet absolutt var med på notene. Alem Omerinovic reddet et straffespark fem minutter før pause, men kunne ikke hindre at Jacob Bergset (27) sendte vertene i ledelse. På overtid. 2-1 etter de første 45.
Etter en sterk innledning, så ble overmakten rett og slett for massiv i andre halvdel. Og i de siste fem minuttene av kampen så smalt det tre ganger bak vårt keepertalent Omerinovic. Og dermed så stoppet det på 1-7. De tre siste bakover helt på tampen likte ikke trener Saric. – Jeg er ikke fornøyd med at vi raknet i sluttminuttene. Dette er voksenfotball, og vi må ikke miste konsentrasjonen og viljen, selv om vi vet at det blir tap. Likevel så tar vi dette som læring. Vi hadde to gutter født i 2010 fra start av, og resten var stort sett 09-ere. Nå blir det en sommerpause, og det ser ut som om vi trenger litt ferie. Ikke før 19. Juli blir det Lyngbø hjemme. Samir gjør seg klar til en drøy busstur sammen med sine gutter.
Vi registrerte at vår «hovmester» på midten, Jakob J. Swift måtte forlate banen etter 36 minutters spill. Vi håper at skaden ikke er altfor alvorlig. Jakob er en viktig mann. Ellers var det lite å rapportere fra oppgjøret, annet enn at et velspillende Førde-lag ble et nummer for store denne gang. – Vi viste likevel i perioder at vi kan konkurrere med et topplag. Det lover godt før «høstsesongen». Samir får det siste ordet, før bussen ruller sørover.