Klart for ny G16-sesong

Etter å ha hatt sin første sesong noensinne i fjor er Sandefjords G16-lag nå klare for sin andre sesong med nasjonal serie. Utviklingsansvarlig Tom Erik Andersen gir oss siste status før kampene braker løs.

Annonse:

Den første sesongen i G16-klassen ble innledet med tøff mostand og en bratt læringskurve for det nyoppstartede SF-laget, men i høst-avdelingen endte faktisk Tom Erik Andersens gutter opp på en 2. plass, kun bak suverene Rosenborg.

- Det er en del nytt for G16 i år, da det er syv spillere som er gått opp til junior, syv som har blitt igjen og to som har slutta, forteller utviklingsansvarlig og trener Andersen.

- Totalt har vi rekruttert inn 14 nye spillere til troppen, som gjør at nesten halvparten av laget består av 2002-årganger eller yngre. Vi har nå trent sammen siden høst, og føler oss veldig fornøyde med den gjengen vi har fått i stand.

Med litt under halvparten av troppen bestående av spillere med erfaring fra 2017-sesongen tror Andersen det blir en fin balanse i laget.

- Vi tror det er en fordel at vi hadde så mange mange førsteårsspillere i fjor, som da har fått erfaring og verdifull balast i en ny sesong. På den måten blir det forhåpentligvis enklere for de nye spillerne å få hjelp til å ta nivået litt raskere enn da alt var nytt for ett år siden, forklarer han.

Gir resultater

Allerede har man kunnet se G16-satsingen bære frukter ved Martin Andersens (2002) debut på G16-landslaget og ved Martin Rolando Engdahl (2003), Martin Fjeld (2003), Michael W. Stensnes (04) og Andreas Albertsens (04) uttak til landsdelssamling. Andersen mener de synlige resultatene baner vei for hvordan man få fortsette spillerutviklingen.

- Vi har funnet en modell i Vestfold hvor vi samarbeider tett med fotballkretsen, som har fått navnet landslagsskolen. Det er et nasjonalt program som er satt ut i hver krets, hvor toppklubbene er utfordret til å ta et større ansvar for spillerutviklingen, sier Andersen.

 - Det kan være forskjellige meninger rundt omkring i moderklubbene i Vestfold i hvor stor grad, og hvor tidlig, vi skal inn og hente spillere, men i konklusjonene som er gjort i norsk toppfotball er vi helt på linje med det å få inn spillere ved 14, 15 år for å få bedre spillere i fylket.

I tillegg er G16-treneren viktig på at det skal være god relasjon ut mot breddeklubbene og at man skal finne best mulig løsning for enkeltspilleren. Dermed er det enkelte som fortsatt spiller i breddeklubbene, men hospiterer inn til treninger som et mellomsteg.

Konkurrerer på to plan

Forskjellen fra fjorårets sesong er at laget i år også skal delta i G16 interkretsserie i tillegg til den nasjonale serien.

- Vi har valgt å være med i interkretsserien fordi overgangen fra G15 til G16 var litt for røff for enkelte sist år. Et mellomsteg med interkrets-kvalifisering tror vi skal være en fin arena, sier spillerutvikleren.

Sesongen starter for alvor allerede denne helgen med NTF-tiltak (norsk toppfotball) og kamper mot Strømsgodset, Vålerenga og Lillestrøm. Der vil det bli spilt gruppespill før sluttspillet foregår 21./22. april. 

Annonse fra Eliteserien: